Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Διάκριση Διδασκαλίας στο μάθημα Νεοελληνικής Γλώσσας

Διάκριση Διδασκαλίας στο μάθημα Νεοελληνικής Γλώσσας

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-14

Π.Ε. ΚΙΛΚΙΣ ΔΗΜΟΣ ΠΑΙΟΝΙΑΣ

ΔΕΛΛΙΟΥ ΑΣΠΑΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ

ΠΕ02 ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Το Γυμνάσιο Αξιούπολης με χαρά ανακοινώνει ότι η διδασκαλία της ενότητας: «Οι δημιουργικές δραστηριότητες στη ζωή μου» που εφαρμόστηκε στο μάθημα της Νέας Ελληνικής Γλώσσας από τη φιλόλογο Δέλλιου Ασπασία στην Α1΄ Γυμνασίου κατά το σχολικό έτος 2011-2012 επιλέχθηκε κατόπιν κρίσης να παρουσιαστεί ως πρότυπη διδασκαλία στο 3ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Συνέδριο Ημαθίας με τίτλο: «Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στη διδακτική πράξη», που πραγματοποιήθηκε στη Νάουσα στις 4-6 Απριλίου 2014. Η διδασκαλία συνδύασε δημιουργικά τις αρχές του σχεδίου εργασίας (project) με την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών. Για το λόγο αυτό έλαβε χώρα κατά κύριο λόγο στο Εργαστήριο της Πληροφορικής και περιέλαβε εξόρμηση σε σημαντικά αξιοθέατα της Αξιούπολης (π.χ. στον ιερό ναό της Παναγίας Άξιον Εστί). Αξιοποιήθηκε η μέθοδος της ομαδοσυνεργασίας κι επιχειρήθηκε μέσω της βιωματικότητας, οι μαθητές να ανακαλύψουν την ομορφιά και αξία του τόπου στον οποίο κατοικούν, να κινητοποιηθούν σε επίπεδο εθελοντισμού και να καταστούν υπεύθυνα μέλη της τοπικής κοινωνίας. Η διάκριση αυτή έρχεται ως συνέχεια μιας άλλης που προηγήθηκε το 2010, όταν υποδειγματική διδασκαλία της ίδιας διδάσκουσας στο μάθημα της Ιστορίας της Α΄ τάξης παρουσιάστηκε σε Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο: «Μετανάστευση, πολυπολιτισμικότητα και εκπαιδευτικές προκλήσεις: Πολιτική-Έρευνα-Πράξη», του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Να σημειωθεί επίσης ότι οι δύο διδασκαλίες παρουσιάστηκαν σε ημερίδες διδακτικών προτάσεων για τους φιλολόγους του νομού Κιλκίς. Και οι δύο διακρίσεις αποτελούν επιβεβαίωση ότι, παρά τη γεωγραφικά περιφερειακή τοποθεσία του, το Γυμνάσιο Αξιούπολης επιτυγχάνει να παρέχει υψηλού επιπέδου διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων και αποτελεί εγγύηση ότι το διδακτικό προσωπικό θα συνεχίσει άοκνα το έργο του για την όσο το δυνατόν επιτυχέστερη κατάκτηση παιδαγωγικών και γνωστικών στόχων από τους μαθητές.

Το υλικό και τα στάδια διδασκαλίας μπορείτε να τα παρακολουθήσετε στο σχετικό πρόγραμμα παρουσίασης.