«Το γυμνάσιο Αξιούπολης αποκτά πλέον τον κήπο του κι εμείς, οι δημιουργοί του, σας παρουσιάζουμε το επίτευγμά μας.»

Είμαστε μαθητές της Α΄ τάξης του Γυμνασίου Αξιούπολης και θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για ένα από τα projectτου σχολείου μας. Πρόκειται για τη δημιουργία κήπου στο προαύλιό μας. Αυτό μπόρεσε να πραγματοποιηθεί χάρη στη σκληρή δουλειά τη δική μας, της υπεύθυνης, κυρίας Χαρίκλειας Κεδίκογλου, καθηγήτριας της γερμανικής, που μας καθοδήγησε και μας εμψύχωσε καθόλη τη  διάρκεια της προσπάθειάς μας και των συμμαθητών μας.

Κατόπιν δικών μας υποδείξεων ο δήμος διαμόρφωσε κατάλληλα ένα τμήμα του προαυλίου, το οποίο εμείς επιλέξαμε. Στη συνέχεια εκεί αποφασίσαμε να φυτέψουμε λόγω της ανθεκτικότητάς τους τα ακόλουθα δασικά φυτά και δέντρα: δενδρολίβανο, λεβαντίνη, λεβάντα, αγγελική, πικροδάφνη, κυδωνίαστρο, τούγια, φράξο, κυπαρίσσι Αριζόνας και πλατάνια.Τα φυτά μας τα παρείχε μετά από γραπτό μας αίτημα η Διεύθυνση Αναδασώσεων Κεντρικής Μακεδονίας, τα παρέλαβε και τα μετέφερε στο σχολείο μας ο Δήμος Παιονίας από τα δασικά φυτώρια Χαλκηδόνας και υπάλληλοι του Δήμου συνέβαλαν στη φύτευσή τους.

Από τη συμμετοχή μας σε αυτή τη βιωματική δράση αποκομίσαμε μέσα από την ομαδοσυνεργασία την εμπειρία κατάκτησης προσωπικών στόχων ωφέλιμων για το κοινωνικό σύνολο, την εξοικείωση με προγράμματα ηλεκτρονικού υπολογιστή καθώς και της επικοινωνίας με φορείς κι ενηλίκους. Σήμερα, επτά μήνες μετά την έναρξη των προσπαθειών μας με περηφάνια καμαρώνουμε την πρόοδο των φυτών μας, που μέρα με τη μέρα μεγαλώνουν, προσδοκώντας ότι σύντομα ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων θα σταθεί και πάλι στο πλευρό μας και θα μας παράσχει την απαραίτητη περίφραξη, το αναγκαίο για το πότισμα ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες σταλακτοφόρο λάστιχο και τα αυτοσχέδια ξύλινα καθίσματα, για να ολοκληρωθεί η τελική ωραία εικόνα του κήπου μας, προσφορές για τις οποίες τον ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Επιπλέον, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους αυτούς που βοήθησαν να φτιαχτεί ο όμορφος κήπος μας: το Διευθυντή του Γυμνασίου Αξιούπολης κύριο Αλέξανδρο Ταμουτσίδη και την Προϊσταμένη Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης, Σχολική Σύμβουλο κυρία Ελένη Μιχαλοπούλου για την ολόψυχη υποστήριξη και ενθάρρυνσή τους. Ακόμη, το Δήμο Παιονίας και ιδιαίτερα την αντιδήμαρχο Πολιτισμού, Παιδείας και Εθελοντισμού, κυρία Ελένη Λιακοπούλου για την άμεση ανταπόκρισή της σε κάθε κάλεσμά μας, την προϊσταμένη  της Υπηρεσίας Πρασίνου, κυρία Σοφία Μιχαηλίδου καθώς και τον γεωπόνο κύριο Δημήτρη Νίκογλου και τον γονέα κύριο Πατρικίου για την αφιλοκερδή προσφορά τους.

Τέλος, θα θέλαμε να απευθύνουμε τις ευχαριστίες μας στους καθηγητές του γυμνασίου μας, κύριο Κωνσταντίνο Αντώνογλου, καθηγητή Πληροφορικής, για τη διδασκαλία των προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου (Word) και Εφαρμογής Παρουσίασης (PowerPoint) και τη φιλόλογο, κυρία Δέλλιου Ασπασία.

Ακολουθεί η παρουσίαση της βιωματικής εργασίας.

Έτσι, οραματιζόμαστε τον κήπο μας μελλοντικά!

Οι μαθητές του projectκαι η υπεύθυνη καθηγήτρια, κυρία Χαρίκλεια Κεδίκογλου.