Σχολική Ηλεκτρονική Εφημερίδα

Η έκδοση μιας ηλεκτρονικής εφημερίδας επιχειρεί να προσφέρει στους μαθητές νέα ερεθίσματα για γνώση, έκφραση και δημιουργία. Σκοπός της συγκεκριμένης δραστηριότητας είναι να δώσει τη δυνατότητα στους μαθητές να αυτενεργήσουν, να βιώσουν τη χαρά μιας προσωπικής δημιουργίας, η οποία θα αποτελεί ένα κανάλι επικοινωνίας με την υπόλοιπη σχολική κοινότητα και ?ευρύτερα- με τον έξω κόσμο.

Θέματα ενδιαφέροντος - δεξιότητες που αποκτώνται:

• Πως εντοπίζουμε έγκυρες πληροφορίες στο διαδίκτυο;
  • Πως επαναχρησιμοποιούμε και αναδημοσιεύουμε πληροφορίες στο διαδίκτυο;
  • Πως χειριζόμαστε τα ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων;
  • Δομή μιας ηλεκτρονικής εφημερίδας.
  • Πως συντάσσουμε ένα άρθρο;
  • Πως παίρνουμε μια συνέντευξη;
  • Γραφή είδησης-ρεπορτάζ
  • Είναι ενήμεροι οι μαθητές σήμερα για τους κινδύνους υπάρχουν στο διαδίκτυο και ειδικότερα όταν δημοσιεύουμε

Η έκδοση μιας ηλεκτρονικής εφημερίδας θα βοηθήσει τους μαθητές να μαθαίνουν να κατακτούν νέες γνώσεις με ευχάριστο τρόπο, να σκέφτονται κριτικά απέναντι στα δρώμενα των σύγχρονων κοινωνιών, να μαθαίνουν να συνεργάζονται, να νιώθουν δημιουργικοί και τέλος ικανοποιημένοι από τη συμμετοχή τους στη σχολική πράξη. Επιπλέον μέσω της σχολικής εφημερίδας επιτυγχάνεται η σύνδεση του σχολείου με το κοινωνικό, πολιτιστικό περιβάλλον.

Οι μαθητές του project και ο υπεύθυνος καθηγητής, κύριος Κωνσταντίνος Αντώνογλου.